Haber

İslam İşbirliği Teşkilatı İsveç’in özel temsilci statüsünü askıya aldı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsveç’in “özel temsilci” statüsünü askıya aldı.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, İİT Yürütme Komitesi’nin 2 Temmuz 2023’teki muhteşem toplantısında alınan kararların uygulanmaya başlandığı belirtildi.

Bu bağlamda, söz konusu toplantıda alınan “İİT Genel Sekreterliği ile Kuran’a ve diğer İslami sembollere hakaret eden bir devlet arasındaki resmi statünün gözden geçirilmesi” kararı doğrultusunda İsveç’in İKT Özel Temsilci statüsünün askıya alındığı kaydedildi.

Açıklamada, İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha’nın söz konusu kararı İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’e ilettiği belirtildi.

İİT Genel Sekreteri, örgütün bazı üyelerinin İslami değerlere yönelik art arda yapılan saldırıları protesto etmek için aldığı kararları memnuniyetle karşıladı ve tüm üye devletleri bu tür eylemlere karşı tutumlarını ifade edecek adımlar atmaya çağırdı.

Genel Sekreter Taha, Kuran’ı ayaklar altına almanın, Hz. Muhammed’e ve İslami sembollere hakaret etmenin sıradan bir İslamofobi olayı olmadığını vurgulayarak, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde kabul ettiği “Ayrımcılığa ve şiddete teşvik eden dini nefretle mücadele” kararına uymanın önemine işaret etti.

Açıklamada, İİT’nin bu saldırıları görüşmek ve gerekli kararları almak üzere en kısa sürede dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleme hazırlıklarına devam ettiği bilgisi verildi.

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

puturge-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu