Ekonomi

İngiltere’de oy verme işlemi başladı: Uzun kuyruklar oluştu

İngiltere’de yaşayan seçmenler, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde oy kullanmak için başkent Londra’da kurulan sandıklarda uzun kuyruklar oluşturdu.

127 bin 281 kayıtlı seçmenin bulunduğu İngiltere’de 4 şehirde oy kullanma işlemi başladı.

Londra’da yaşlı ve genç seçmenler yerel saatle 09.00’da sandık başına gitti ve Old Billingsgate’de kurulan sandıkların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Oy kullanma alanında bulunan Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ve Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, yurtdışındaki seçmenin oy kullanma sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi Ertaş, İngiltere’de oy kullanma sürecinin bugün başladığını belirterek, Londra, Manchester ve Edinburgh’da seçmenlerin 9 gün boyunca 09.00-21.00 saatleri arasında oy kullanabileceklerini kaydetti.

1 Mayıs’a kadar devam edecek

Leicester’da seçmenin 1 Mayıs saat 18.00’e kadar oy kullanabileceğini kaydeden Ertaş, “Vatandaşlarımızı bu temel haklarını kullanmaya davet ediyoruz.” sözünü kullandı.

Ertaş, İngiliz makamlarıyla sürecin başından beri güvenlikten oylarının korunmasına kadar yakın işbirliği içinde olduklarını da ifade etti.

Başkonsolos Atahan, Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için İngiltere’de bugün itibarıyla oy verme sürecinin başladığına da değindi.

Atahan, İngiltere genelinde 4 yerde sandık açıldığını belirterek, 200’ü Londra’da olmak üzere toplam sandık sayısının 242 olduğunu kaydetti. Atahan dedi ki:

“YSK, önceki seçimlere göre sandık sayılarını önemli ölçüde artırdı. Yoğun ilgi var. Vatandaşlarımızın oy kullanmalarını bekliyoruz. Seçim noktalarına nasıl ulaşabilecekleri ve oy kullanacakları konusunda duyurular yapıyoruz. sosyal medyayı kullanıyor. Salon kiraladık. Temennimiz İngiltere’deki seçim sürecini sorunsuz tamamlamak.”

Kurulan bölgeye oy kullanmak için gelen vatandaşlardan Fatma Tunç, 40 yıldır İngiltere’de yaşadığını belirterek, “İngiltere’mizi seviyoruz. Türkiye’mizi çok seviyoruz. Umarım hak eden kazanır. Bugün oy kullanmak için buradayız. Kim hak ediyorsa o kazanıyor.” söz konusu.

Geçici kimlik belgeleri oy kullanmak için yeterli olacaktır.

İngiltere’de yaşayan bir diğer seçmen Nazlı Albayrak, Londra’daki oy kullanma merkezinin çok iyi hazırlandığını gözlemlediklerini belirterek, “Arkadaşımın dediği gibi ‘Hak eden kazansın’. Ülkemiz ve devletimiz için hayırlısı neyse odur. ” dedi.

Yaklaşık 6 aydır bu ülkede yaşayan ve Türk hükümetinin sağladığı bursla Londra’da doktora yapan Mutluhan Yılmaz, oy verme sürecinin ilk günü olması ve 2018 yılı olması nedeniyle bugün oy kullanmayı tercih ettiğini söyledi. hafta sonu.

Yılmaz, Londra’da oy kullanma noktasının merkezi bir konumda olduğunu ve vatandaşların rahatlıkla ulaşabileceğini belirterek, seçim sonuçlarının Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

Bu yıl ilk kez 4 farklı şehirde oy sandıklarının kurulduğu ülkede seçimler Londra, Manchester ve Edinburgh’da 7 Mayıs’a, Leicester’da ise 1 Mayıs’a kadar sürecek.

Vatandaşlar Londra’daki Old Billingsgate ile Manchester ve Edinburgh’daki başkonsolosluklarda oy kullanabilecek. Leicester’da oylama Tigers Rugby Club’da yapılacak.

Yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar da kara, hava ve deniz gümrük kapılarında oy kullanabilecek. Vatandaşların oy kullanmak için geçici kimlik belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu